Epidemia koronawirusa sprawiła, że w wielu gałęziach gospodarki widoczne są gigantyczne zmiany. Nie inaczej jest w przypadku branży security. Popularne rozwiązania z zakresu ochrony personalnej ustępują miejsca technologiom wspomagającym ochronę przed zagrożeniem epidemicznym.

Epidemia wirusa COVID-19  spowodowała globalne zerwanie łańcuchów dostaw, opóźnienia w produkcji i realizacji projektów. Najnowsze badania zaskakują skalą przemian, a jednym z głównym wniosków, które można wysnuć, jest to, że następuje przebiegunowanie całej branży security – w Polsce i na świecie. I to dość szybko.

Przebiegunowanie rynku security na świecie 

Rozwiązania, które są bezpośrednio związane z epidemią koronawirusa, w tym te dotyczące ochrony osobistej, odnajdują coraz większy popyt. Instalacje przewodowe jeszcze szybciej są wypierane przez systemy bezprzewodowej kontroli dostępu. Do kluczowych sektorów wyznaczających obecnie nowe kierunki w branży security należy zaliczyć:

  • kamery termowizyjne (zwłaszcza dalekiego zasięgu), monitoring podczerwieni IR, 
  • wideodomofony i domofony (bezpieczniejszy odbiór paczek, których jest coraz więcej),
  • systemy publicznego monitoringu dystansu społecznego,
  • technologie zdalnego dostępu (w tym aplikacje mobilne),
  • inteligentne zamki elektroniczne.

Warto w tym miejscu wspomnieć o EBS AT Mobilenowoczesnym rozwiązaniu na smartfony do monitoringu pracowników w czasie rzeczywistym, szczególnie przydatnym w agencjach ochrony. Chcesz wiedzieć więcej? Obejrzyj webinar, w którym szczegółowo wyjaśnimy zasady działania tego rozwiązania. ZOBACZ TERAZ

Oprócz tego rośnie znaczenie innowacyjnych technologii, a branża security ma coraz bardziej holistyczny, wręcz interdyscyplinarny charakter. Potwierdzeniem tej tezy jest intensyfikacja prac nad wirtualnymi patrolami ochrony, systemami zdalnego zarządzania nieruchomościami i alarmami.

Co więcej, jeszcze nigdy w branży security nie było tak dużego popytu na rozwój badań nad technologiami biometrycznymi, przede wszystkim – z zakresu biometrii behawioralnej. Wynika to z zapotrzebowania światowej służby zdrowia na tego typu usługi. Jak widać rok 2020 przyniósł branży ochroniarskiej prawdziwe zawirowania!