Szanowni Państwo,

W odpowiedzi na aktualną sytuację związaną z pojawieniem się w Polsce koronawirusa (COVID-19) chcielibyśmy zapewnić, że zespół zarządzający firmą EBS Sp. z o.o. aktywnie monitoruje jego rozprzestrzenianie się i potencjalny wpływ na naszą działalność biznesową.

Ponieważ cenimy sobie nasze relacje z Państwem, chcielibyśmy  zapewnić, że śledzimy wszystkie aspekty naszego globalnego łańcucha dostaw oraz dokładamy wszelkich starań, aby nasz zakład produkcyjny działał w sposób zapewniający realizację wszystkich zamówień.

Współpracujemy z naszymi dostawcami nad ich zdolnością do zaspokojenia naszego popytu i wdrażamy plany awaryjne dla tych dostawców, którzy nie pracują obecnie w pełnym wymiarze. Sytuacja zewnętrzna pozostaje bardzo płynna również ze względów transportowych, jesteśmy jednak w stanie gotowości i staramy się natychmiastowo reagować na wszelkie nowe okoliczności.

Mając na uwadze plany zachowania ciągłości dostaw oraz realizacji usług, jak również zdrowie i bezpieczeństwo naszych pracowników, kontrahentów i partnerów biznesowych, podjęliśmy decyzję o częściowym przejściu na tryb pracy zdalnej w obszarach, gdzie jest to możliwe. Kluczowe dla utrzymania ciągłości dostaw oraz produkcji działy pracują stacjonarnie, z zachowaniem najwyższych standardów i procedur sanitarnych.

Sytuacja, z którą mierzymy się wszyscy jest absolutnie niespotykana, jednakże pragniemy zapewnić, iż dokładamy wszelkich możliwych starań aby wpływała ona w jak najmniejszym stopniu na wykonywanie zobowiązań biznesowych. Prosimy o wyrozumiałość, zachęcamy do wspólnej komunikacji. W przypadku jakichkolwiek zmian lub komplikacji będziemy Państwa na bieżąco informować.

Zarząd EBS Sp. z o.o.